srijeda, 29. studenoga 2017.

Motorička sposobnost - snaga

 Snaga

Snaga se kod fudbalera ispoljava kao sposobnost za savladavanje otpora illi suprotstavljanje otporu naprezanjem-kontrakcijom mišića. Koeficijenat urođenosti je 50 %. 
Razvoj snage kod mladih fudbalera treba da bude u drugom planu. Organizovani rad na razvoju snage kod mladih fudbalera treba da počne tek od 15 godine (R.Radosav: Teorija i metodika fudbala), dok njemački autori preporučuju tek od 17 godine (H-V. Hartvig, V-R. Miler, H.Štokhauzen: Pomoć za rad trenera-obrazovanje u fudbalu), odnosno brzinsku snagu i izdržljivost u snazi od 16 godine, a maksimalnu snagu od 18 godine (G.Bauer: Fudbal). 
Mogućnost povećanja snage je do 22 godine života, a po nekim autorima i do 30 godine starosti odnosno 35 godine života.
Slikovni rezultat za slike fudbalera kondicioni trening snage
Na osnovu akcionih faktora snagu dijelimo na:

  • maksimalnu,
  • eksplozivnu,
  • statičku,
  • repetitivnu snagu.

Dok, na osnovu topoloških regija snagu možemo podijeliti na:
  • snagu ruku i ramenog pojasa,
  • snagu trupa,
  • snagu ruku.
Snagu, Hartvig, Miler i Štokhauzen u svom radu dijele na:

  • maksimalnu snagu,
  • brzinsku snagu,
  • izdržljivost u snazi. 
Osnovni pravci za razvoj snage su:
  • maksimalnim i submaksimalnim opterećenjem (85-100% od maksimuma, moguće 1-3 ponavljanja u seriji, odmor između serija 3-5 minuta).
  • Ponavljanjem vježbi do otkaza (40-60% od maksimuma, brzim izvođenjem pokreta dobija se na brzinskoj snazi, koriste se rekviziti menje težine, ali sa maksimalnom brzinom izvođenja.

Slikovni rezultat za slike fudbalera kondicioni trening snage

U modernom fudbalu najviše se traži eksplozivna snaga, odnosno brzinska snaga (G.Bauer: Fudbal)

Vježbe snage za djecu?! Da li smijemo raditi ili ne?! Naravno da smijemo, ali nesmijemo opterećivati kičmeni stub. Sve vježbe snage treba raditi kroz igru, jer ćemo postići mnogo veći efekat.
Trening snage za djecu je kompleksan, jer on mora da objedini igru, koja neće sputavti njihovu energiju, njihovu potrebu za kretanjem i optimalno opterećenje kojim će se razvijati komponente snage. Forme igre treba da sadrže momente u kojima će djeca morati da savladaju-nadvladaju datu situaciju vlastitom snagom. Moramo voditi računa o izboru vježbi i trajanju kako nebi djecu preopteretili, i odmah ćemo imati mnogo manje zadovoljstva na njihovom licu, a ako tu grešku napravimo više puta, onda ćemo brzo smanjiti broj djece, jer više nema uživanja u igri. Trener nekad mora da ima 7 godina da bi mogao da razumije dijete koje upravo ima samo 7 godina.


Djeca su opterećena informacionom tehnologijom, jer se nivo igrica doveo gotovo na stvarni nivo, a ne na imaginarni nivo. Sve manje se djeca igraju na otvorenom, bave se nekim sportom. U školama za ovaj način života u kojem naša djeca odrastaju, 2 sata fizičkog vaspitanja jako je malo. 5 sati sedmično bi bilo optimalno. Većina djece ima ravna stopala ili u velikoj mjeri spuštana stopala, koja su na granici normalnog, kifoza, lordoza, skolioza... Više bol u donjem dijelu leđa nije vezano samo za odrasle osobe, nego sve više ima djece koja osjećaju bol u donjem dijelu leđa. Jer, mnogo djece kažu da imaju 1000 prijatelja! Naravno, na fejsu! 

Kad uzmemo sve ovo gore navedeno u obzir, znači nije pitanje da li se smije raditi na snazi kod djece, odgovor je da se apsolutno mora raditi kako bi disbalans mišića popravili-izjednačili, i kako bi imali zdravu djecu, a ako još budu napredna u obuci imaćemo i fudbalere. Na silu se ne može stvoriti fudbaler. Ko radi planski, poštuje program i edukuje se svakodnevno, dočekat će dan kad će se  pojaviti neki dječak ili djevojčica koji će sve to savladati što je planirano u obuci tehničko-taktičkih elemenata i razvoju motoričkih sposobnosti i karakternih osobina. Ona će u modelu za njihov uzrast uvijek imati najbolje ocjene. Znači tragati za talentovanom djecom ili čekati jednostavno da se pojave, a nikako na silu stvarati, jer je nemoguće.
Moderan fudbal je atletika, gdje koristimo svoje intelektualne sposobnosti. Sport koji obiluje sa mnogo trčanja, skokova, duela, gdje se zahtijeva veća snaga i umijeće od protivnika, zaustavljanja, brza promjena pravca, padanja, odbijanje lopte nogom, glavom, blokiranje udarca na gol itd. 
Uvijek se naglašava koliko je bitna tehnika, na nju nadograđujemo taktiku, ako nema dobre tehnike nema ni taktike, ali ako nema snage, nema tehnike, nema taktike, nema psihičke stabilnosti. Kontinuitet je bitan i u razvoju snage, a ne samo tehnike, a kasnije i taktike, jer djeca se nedovoljno kreću u slobodno vrijeme.

Sa djecom do 11 godina bi trebala razvijati snagu kroz razne elementarne igre, gdje je sav teret njihovi kilogrami, skakutanja, hodanja u čučnju, preskakanja, hodanje četveronoške itd., ali ne pretjerat!!! Vježbe kojima će se jačati mišići trupa i ramenog pojasa trebale bi bit u prvom planu.
Za djecu od 11/12 godina možemo uključiti vježbe u kojima moraju savladavati lagani otpor, ali moramo voditi računa da nedođe do umora djeteta prilikom izvođenja vježbe što će se odmah manifestovati u kvalitetu izvođenja, i povećava se mogućnost povrede. Statičke vježbe negativno utiču na djecu, zbog toga što djeca nemaju razvijen mišićni sistem koji bi mogao vježbu da izdrži. Zato treba izabrati vježbe stabilizacije koja će djeca izvoditi, ali vježba smije da traje od 5-10 sec. maksimalno. Vježbe demonstrirati, kako bi se izbjeglo gubljenje vremena, a djeca najbrže uče kad im se pokaže vježba, a ne dugo opisuje,objašnjava. Koordinaciju treba integrisati u pojedine vježbe snage, gdje je to moguće, jer se zajedno postiže razvoj koordinativnih i snažnih sposobnosti, npr. preskakanje sajle. Tijelo se navikava savladavanjem određnog otpora izvođenje koordinativnog pokreta u otežanim uslovima. Preskakanje prepona ili drugih pomoćnih sredstava nedoprinosi samo razvoju snage, skočnosi, ili odraza, bilo u daljinu ili visinu, nego i održavanju ravnoteže. Kad preskočimo preponu, doskok je na jednu nogu, a da bi održali ravnotežu, mi trebamo upotrijebiti snagu mišića cijelog tijela. Razne vježbe na vučenja sa saigračem mogu imati motivirajući efekat, ali takođe utiču na razvoj snage djeteta.

Moramo voditi računa o djeci koja imaju višak kilograma. Ona će se brzo osjećati preopterećena! Vježbe i trajanje vježbi moramo prilagoditi svakom djetetu, jer djeca su različito razvijena u ovom uzrastu. Kontinuiranim radom te razlike će se smanjivati, a djeca će raspolagati sve većom snagom.
Uglavnom je pisano šta raditi, a evo sad par stvari šta ne bi smjeli raditi, ili nije preporučeno da se radi sa djecom:

  • da nose jedan drugog 
  • da dižu teret iznad glave
  • da izvode pliometrijske vježbe na tvrdoj podlozi

Slike uzete sa Google.ba


Motoričke sposobnosti

U teoriji postoji mnogo definicija šta su motoričke sposobnosti., ali sve te definicije u suštini vide motorički prostor kao jednu latentnu motoričku strukturu koja je odgovorna za beskonačan broj manifestnih reakcija i koje se mogu izmjeriti i opisati. Motoričke sposobnosti imaju latentni karakter, jer one se nemogu direktno mjeriti nego samo  indirektno. Direktno se mogu mjeriti samo motoričke reakcije, odnosno manifestacije različitim mjernim jedinicama. 

Sa razvojem motoričkih sposobnosti treba početi što ranije, ali se mora poštovati biološki razvoj djece, odnosno senzitivna razdoblja za razvoj pojedinih sposobnosti i osobina koja treba da dovedu do optimalnog razvoja motoričkih sposobnosti djece. Plan i program bi morao da ima više faza, u kojima bi se obrađivale motoričke sposobnosti za određeni uzrast djeteta. Nakon završetka svake faze morala bi se izvršiti kontrola motoričkih sposobnosti, sa namjenskim testom za iste, kako bi mogli korigovati pređenu fazu, u slučaju nezadovoljavajućih rezultata, ali ne na štetu zdravlja djece, a radi rezultata!!! 


Struktura motoričkih sposobnosti je složena, i ona obuhvata skup kvantitivnih motoričkih sposobnosti: snaga, brzina,izdržljivost i fleksibilnost sa jedne strane, i skup kvalitativnih motoričkih sposobnosti: koordinacija, agilnost, ravnoteža i preciznost sa druge strane. Pojedine motoričke sposobnosti imaju veliki koeficijent urođenosti, i treningom može se postići minimalno povećanje motoričke sposobnosti, npr. brzina ima veliki koeficijent urođenosti. 
Motoričke sposobnosti možemo podijeliti na: 
- opšte motoričke sposobnosti
- specijalne motoričke sposobnosti
U opšte motoričke sposobnosti ubrajamo: 
-brzinu, izdržljivost, snagu, koordinaciju, ravnotežu, fleksibilnost i preciznost.
Specijalne motoričke sposobnosti su: 
-brzinska snaga, brzinska izdržljivost i snažna izdržljivost.


Slike uzete sa Google.ba






nedjelja, 26. studenoga 2017.

Razvoj i obuka mladih fudbalera od 13 i 14 godina

Ovo je period kada se mnoge promjene dešavaju u organizmu djece. Pubertet ne počinje kod svih u isto vrijeme i trener mora da bude veliki poznavalac pojedinih bioloških faza razvoja djeteta da bi mogao pravilno da reaguje, savjetuje, usmjetava, sputava, i obučava... Zato sve slučaje koji se dese treba izolovano analizirati, i sa svakim djetetom ako je bio neki problem individualno ga rješavati.

Svako dijete u ovom uzrastu je priča za sebe, zato treba imati mnogo strpljenja, kako bi bili uspješni u obuci i vaspitanju djece. Emocionalna nestabilnost, uneravnoteženost su obilježja ovog perioda, emocionalne "erupcije" su normaln za određene situacije. Razvoj djece u visinu nije isti, svako djijete moramo gledati individualno, jer neka djeca brzo rastu, dok druga ostaju iste visine, tako da imamo u grupi jednu ujednačenu skupinu djece, gdje je razlika u visini znatna. Hormonalni poremećaj dovodi do tejelesne i psihčke uneravnoteženosti. Mnogobrojni biološki razvojni procesi koji se dešavaju u organizmu djeteta, imaju veliki negativan uticaj na motoričke sposobnosti djeteta. Ubrzani rast negativno utiče na koordinacione sposobnosti djeteta. Vještinja kretanja, izvođenja kretne strukture je ometana ubrzaim rastom dijelova  tijela u dužinu, tako da tijelo mora da se adaptira na nove odnose dužina tijela. Pokreti su usporeniji, tijelo je manje elastično zbog ubrzanog rasta koštanog sistema.

Pshičko stanje djece je nestabilno. Djeca prolaze kroz težak period sazrijevanja. Mnoge promjene kako fizičke tako i psihičke, umne stvaraju osjećaj nesigurnosti, Zbog toga su socijalne tenzije i konflikti česta pojava, prije, za vrijeme, u pauzi ili na kraju treninga, jer su djeca u ovom uzrastu lako iritijraju i zbog toga traže "sukob" kako bi se oslobodili pritiska iznutra.                                               
Nastavlja se...

Razvoj i obuka mladih fudbalera od 11 i 12 godina

Svaka uzrastna kategorija ima svoje specifičnosti u razvoju i obuci. Ovo je period koji obično nazivaju zlatnim periodom za učenje, u kojem djeca najviše napreduju uz adekvatan i optimalan trening. Posebno je značajan napredak u obuci koordinacije. Odnos dijelova tijela djece su gotovo u idalnom stanju, jer nisu još ušli u sledeću fazu biološkog razvoja tako da im taj odnos omogućuje brzo savladavanje i učenje novih koordinativnih zahtjeva. 

Osim koordinacionih sposobnosti, djeca u ovom razvojnom periodu su veoma sposobna za učenje fudbal specifičnih tehnika, što treba u ovom uzrastu maksimalno integrisati u trenažne jedinice. Djeca su puna samopouzdanja, vjeruju mnogo u svoje sposobnosti. Nemaju strah da nešto pokušaju, izvedu, što u igri i pokazuju. Trener mora djecu u ovom uzrastu da podržava,  motiviše u svim pozitivnim radnjama koje je izveo u toku igre, kao i da negativne radnje koje su proistakle iz prevelike doze samopuzdanja obuzda, odnosno da ukaže na štetnost izvedenih radnji po ekipu i naravno njega samogo. Intenzitet na treningu i na utakmici se povećava proporcionalno porastu njihovih sposobnosti. Vježbe moraju biti kompleksnije  kako bi se optimalno iskoristila njihova sposobnost visoko koncentrisanosti na ono što se priča ili pokazuje, ali netreba pretjerivati. 

Uvijek se mora imati na umu njihova biološka starost. U ovom uzrastu počinje se sa prvim taktičkim elementima, djeca sebe počinju da vide na određenim pozicijama, na golu, u odbrani, veznom redu ili napadu. Igra 1 na 1 trebala bi, defanzivno i ofanzivno u svakom slučaju biti obrađena. Tjelesna, emocionalna uravnoteženost povezana sa kognitivnim sposobnostima omogućava djeci veliki napredak u obuci, i zato se ovaj period obuke često naziva "zlatnim" periodom.

Nastavlja se...

Razvoj i obuka mladih fudbalera od 9 i 10 godina

Trener u ovom periodu razvoja djece nema više trening sa malom djecom, nego djecom koja su već napravila korak naprijed i već su navikla na trening-druženje i igranje. Ovo je prelazni  period u kojem djeca lagano prelaze sa perioda igranja na period učenja.Djeca od 9-10 godina imaju potrebu za stalnim kretanjem i igranjem. Ta velika želja za igranjem omogućuje treneru da koncipira trening koji će u sebi sadržati mnogo raznih kretanja-pokreta. Za optimalan trening potrebno je sve te kretne strukture uklopiti u forme igre, jer one imaju veoma veliki motivacioni efekat na samu djecu. Tako da se u treningu postiže maksimalan učinak većine djece. Ona žele da uče!!! Hoće nove elemente sa loptom, hoće nove pokret da nauče, ali isto tako hoće svima da pokažu da su nešto razumjeli, odnosno da izvedu neki pokret bez ili sa loptom i svima daju do znanja da su to naučila.
Može  se primjetiti na njima koliko su srećni kad nešto urade ispravno! Trener bi trebao da ih nagradi sa pohvalom za naučeno i da ih motiviše  za nove elemente obuke, i naglasiti da samo upornim ponavljanjem će doći do savršenog izvođenja.Pošto imaju veliku želju za igrom i međusobnim nadmetanjem, a sva djeca nisu na istom nivou kvaliteta, odnosno nisu sva "talentovan" igre treba da budu sa malim brojem igrača, gdje će se motivisati i pobjednici i poraženi. Pobjednici da može još bolje, a poraženi da ispravime greške i sledeću igru će oni dobiti. Treba tako ekipe sastavljati, da svako dijete može da u nekoj igri bude pobjednik, jer nećete morati da od njih pravite pobjednike kad budu igrali u starijim kategorijama što će biti veoma teško ili bolje rečeno nemoguće. Pobjednički mentalitet treba razvijati od početaka treniranja, ali i fair play! Za razliku od predhodne kategorije djeca postaju pažljivija u ovom uzrastu, bolje razumiju trenerova objašnjenja, situacije u igri bolje rješavaju, više imaju samopouzdanja i pokušavaju ono što su naučila da pokažu što ih motiviše još više u igri. Trener treba da im daje svojom podrškom još više samopuzdanj, jer samo tako će ga zadržati. U kasnijem razvoju, ako imamo izuzetno brzog igrača, koji je brži od protivnika, ili protivničke zadnje linije, ako nema dovoljno samopouzdanja njegova brzina nikada neće biti maksimalno iskorištena u fazi napada, jer on jednostavno mnogo puta neće ni pokušati da pretrči sporije igrače i ugrozi protivnički gol.
Mnoga djeca u ovom uzrastu, loptu nebi nikom predali-dodali, odigrali pas, nego bi samo driblala i gledala ispred sebe! Međutim, sva ta djeca imaju svoje idole, Ronaldo, Mesi, Nejmar... i oni se identifikuju sa njima, što je dobro, jer će željeti da nauče driblinge od njih, i tako sami napredovati. Što je dobro, a takođe je dobro da možemo lakše uticati na djecu, da bi i ona odigravala loptu kad je neko u boljoj poziciji da postigne gol ili sačuva posjed lopte. Treba im dati primjer kad oni driblaju, ali i kad oni odigravaju loptu, i zato su najbolji. Imaće mnogo vići uticaj na djecu nego kažnjavanje sa brojem dodira, što je po mom mišljenju pogrešno jer kreativnost djeteta biće sputavana. Na stadione se ide zbog kreativnih igarača!Ovo je idealan period za veliki napredak u tehnici i koordinaciji, jer djeca u ovom uzrastu imaju dobru kontrolu nad vlastitim tijelom, zbog unutrašnje uravnoteženosti,                                                                  
Nastavlja se...

petak, 24. studenoga 2017.

Razvoj i obuka mladih fudbalera od 7 do 8 godina

Za dječake koji počinju da treniraju fudbal u ovom uzrastu, fudbal i nije neka novost, jer većina njih je već sa svojim drugarima igrala fudbal u školi ili u dvorištu i već imaju neka početna iskustva. Znaju da se fudbal igra na dva gola i da je lopta okrugla,  da često "nesluša", ne ispunjava njihove želje... Čuli su za neke vrhunske igrače i već su u dresa svog idola.

Djeca u ovom uzrastu vole da se takmiče, da se mjere sa drugom djecom, da pobjeđuju, postižu golove, da driblaju, odbijaju loptu na gol... Treneri bi trebali da omoguće svakom djetetu da dođe do pobjede, i da se osjeća kao pobjednik. Igre treba da budu na sa malim brojem igrača igrane, jer tako će doći do izražaja njihova prirodna želja za igrom i nadmetanjem, gdje će imati priliku da budu u kontaktu sa loptom mnogo više nego kad je veći broj djece u igri.
U ovom uzrastu djeca su puna energije, ta energija mora izaći iz njih. Pauze između dvije igre nebi trebale biti duge. Izbjegavati duga objašnjavanja i stojanje djece, odnosno prekidanje igre i držanje "predavanja" kako bi to trebalo da se igra. Ona su došla da se igraju, i to je njihovo pravo! Djeca imaju samo 7 ili 8 godina normalno je da sve nemogu odmah razumjeti. Koncentracija je na niskom nivou.  Zato treba voditi računa o izboru igara i vježbi, jer one moraju biti prilagođena njihovom uzrastu Optimalne za njihov biološki razvoj. Vježbe i igre moraju da zahtijevaju mnogo različitih kretanja koja se izvode sa loptom ili bez lopte. Slikovito objašnjavanje vježbe i igre mnogo više će privući pažnju djece, još ako tome dodate pokrete ruku ili tijela biće pun pogodak, jer će probuditi dječiju maštu.

Kritike nisu dobro došle, i ako većina djece vidi trenera kao svog druga i prijatelja koji je uvijek tu ako zatreba! "Treneru kopačka se odvezala, treneru flašicu sa vodom ne mogu da otvorima, treneru udario sam se kad sam pao, treneru udario me u nogu ovde, treneru mogu li ja...." To su samo neka pitanja koja  ćete svaki trening slušati, ali i to je sastavni dio trenerskog posla. Većina djece nakon kritike djeluju bezvoljno, razočarano, nezainteresovano, tužno, isključuju se iz igre... U tom slučaju treba iskoristiti prvu priliku da se javno pohvale za nešto što su dobro u radila prije kritiki, kako bi motivisali da nastavi sa igrom i da shvati da je kritika sastavni dio procesa obrazovanja kao i pohvala, samo što pohvala ljepše zvuči u njihovim ušima. 

Nastavlja se...

utorak, 21. studenoga 2017.

Razvoj i obuka mladih fudbalera do 6 godina

Proces obučavanja i usavršavanja tehničko-taktičkih i kondicionalnih sposobnosti može da bude efikasan samo u slučaju ako sa mladim fudbalerima se radi po unaprijed utvrđenom višegodišnjem planu i programu, u kojem će se voditi računa o uzrasnim karakteristikama biološkog razvoja dječaka i djevojčica.

Djeca do 4 godine života savladaju osnovne oblike kretanja, hodanja, trčanja, bacanja i hvatanja, gađanja, dizanja, guranja, nošenja i vučenja predmeta. Zato djeca starosti od 4-5 godina se kreću skladno i sigurno, dobro se orjentišu u prostoru, lako i slobodno se zaustavljaju, mijenjaju pravac kretanja i položaj tijela, stoje i skaču na jednoj nozi u visnu i daljinu. U 4 godini dijete počinje brže da raste nego što dobija na težini. Noge se izdužuju i razvijaju se mišići. Djeca su mnogo spretnija u pokretima, ovladavaju složenijim motoričkim pokretima, kao što su skakanja, penjanja, vožnja bicikla, bacanje i udaranje lopte.
Do automatizacije osnovnih oblika kretanja dolai postepeno u 5-6 godini života. Dijete može duže da stoji od 5sec. na jednoj nozi, da skače u visinu i daljinu iz zaleta, da hoda i trči po suženoj površini brzo i bez straha, gađa i hvata jednom rukom, udara loptu nogom u mjestu i kretanju.

Tabela: Srednja vrijednost rezultata raznih oblika kretanja za uzrast od 4-6 god. (po Minkeviču)

Starost
Hodanje na    10 м
Trčanje na      10 м
Skok u dalj      iz mjesta
Skok u vis     iz zaleta
Bacanje      loptice         u dalj

Vrijeme u sec.
Vrijeme u sec.
Daljina u cm.
Visina u cm.
Daljina u metrima

Dječaci
Dječaci
Dječaci
Dječaci
Dječaci
4
8,5
3,8
50
26,9
-
5
7,7
3,7
70
35,9
7,7
6
7,6
3,5
88,3
42,8
9

U ovom uzrastu djeca pažljivo slušaju svog trenera i vide  većina njih u njemu svog "idola", ali su mnogo radoznala i upoznaju na svoj način okolinu i sakupljaju lična iskustva. Međutim, i ako pažljivo slušaju, tu pažnje može nešto novo nepoznato brzo odvući na stranu,jer jako brzo gube koncentraciju na jednu određenu stvar. Ono što oni žele je driblanje i odbijanje lopte na gol, pas im je dosadan, mada može da se osnovne stvari rade, ali nemojte se iznenaditi kad vas pitaju:"Treneru, a kad ćemo igrati fudbal!" Najmlađi fudbaleri se brzo umore tako da im je potreban česta kratka pauza.

Da bi uspješno radili sa ovakom gurpom morate da razumijete njihove godini, odnosno šta oni hoće i šta oni mogu. Od motoričkih sposobnost trebalo bi raditi na brzini reagovanja, frekvenciji pokreta i pasivnoj fleksibilnosti. Pauza bi trebala da služi kao i osvježenje, uzimanje tečnosti. Trebalo bi uticati na sticanje navike da se u svakoj pauzi uzima malo vode. Sa roditeljima uspostaviti dobar odnos, u kojem će oni biti podrška svom djetetu, gdje neće gledati na svoje dijete  kao loto  sedmicu, nažalost, ima i takvih roditelja!
Nastavlja se....



četvrtak, 16. studenoga 2017.

Antropološke karakteristike sportista

Riječ antropologija potiče od riječi antropos (čovjek) i logos (nauka). Znači to je nauka o čovjeku, ili nauka o čovjeku u vremenu.
Antropološke karakteristike su: 1. morfološke 2. konativne 3. socijalne 

1.Morfološke karakteristike se odnose na proces rasta, razvijanja i diferencijacije tkiva i njihovog funkcionalnog sazrijevanja. Morfološki prostor je četverodimenzionalan, i čine ga: a)longitudinalana dimenzionalnost skeleta  b) transverzalna dimenzionalnost skeleta c) masa i volumen tijela 
d) potkožno masno tkivo. 

Longitudinalna dimenzionalnost skeleta odnosi se na rast kostiju u dužinu, antropometrijske mjere koje ulaze u sastav longitudinalne dimenzionalnosti skeleta su: tjelesna visina, dužina ruku - podlaktice i nadlaktice, dužina nogu - nadkoljenice i podkoljenice, dužina stopala, dužina šake, sjedeća visina i sl.

Transverzalna dimenzionalnost skeleta odnosi se na rast kostiju u širinu, antropometrijske mjere koje se odnose na transverzalnu dimenzionalnost skeleta su:
širina kalice, stopala, šake, dijametar skočnog zgloba, lakta, ručnog zgloba, koljena).

Masa i volumen tijela odnose se na masu tijela, obim nadlaktice, podlaktice, nadkoljenice, podkoljenice, srednji obim grudnog koša. Potkožno masno tkivo se odnosi na antropometrijsko mjerenje kožnog nabora nadlaktice, kožni nabor podlaktice, kožni nabor pazuha, kožni nabor leđa i kožni nabor trbuha.
Mjerenje kožnog nabora kaliperom

2.Konativne karakteristike predstavljaju osobine ličnosti koje utiču na modalitet ljudskih reakcija i na sposobnost adaptacije. Dijelimo ih na: a) normalne konativne karakteristike b) patološke konativne karakteristike. Za proces treniranja značajniji su patološke konativne karakteristike, jer imaju negativan uticaj na adaptaciju
pojedinca čime direktno negativno utiču na trenažni proces. Neurotizam i psihotizam su dva obilika koja u zavisnosti od oblika i stepena najviše narušavaju trenažni proces. Koeficijent urođenosti je jako veliki .82

3. Socijalne karakteristike su karakteristike sredine kojima pojedinac pripada. Možemo govoriti o: a) mikro (porodica) socijalnim karakteristikama b) makro (društvo) socijalnim karakteristikama. Na socijalne karakteristike ima uticaj:   a) stepen obrazovanja pojedinaca u društvu b) okruženje u kojem je pojedinac proveo u ranom djetinjstvu c) stepen ekspertne moći pojedinca odnosno položaj pojedinca u radnoj organizaciji d) položaj u društveno političkim organizacijam e) politička orjentacija f) ekonomski status g) životni stil h) karakteristike mjesta gdje pojedinac živi.

Antropološke sposobnosti sportiste se odnose na: 1. funkcionalne sposobnosti 2. motoričke sposobnosti 3. kognitivne sposobnosti.
Povezana slikaFunkcionalne sposobnosti izazivaju adaptaciju kardiorespiratongog i mišićnog sistema. Kardiorespiratorni (cirkularni) sistem je odgovoran za transport kiseonika i aerobne sposobnosti pojedinca, dok je mišićni (metabolički) sistem odgovoran za anaerobne sposobnosti kao i za aerobne sposobnosti takođe.
Motoričke sposobnosti su skup različitih kretanja koje pojedinac u zavisnosti od njegovih individualnih sposobnosti može da savlada-nauči i izvede. One se dijele na: a) bazične b)specifične sposonosti. Bazične motoričke sposobnosti usmjerene su na podizanje efikasnosti svih ograna i organskih sistema sa ciljem povećanja funkcionalnih sposobnosti pojedinca. U bazične motoričke sposobnosti ubrajamo: snaga, brzina, izdržljivost, fleksibilnost, koordinacija, tavnoteža i preciznost.
Specifične motoričke sposobnosti se razvijaju u uslovima situacionog vježbanja, što znači vježba ima za cilj optimalno podizanje nivoa energetskog prilagođavanja pojedinca u sportskoj grani u kojoj se takmiči.

Slikovni rezultat za slike  fudbalerki
Kogniativne sposobnosti su intelektualni potencijal pojedinca za određenu sportsku granu. Intelektualni potencijal (G-faktor) je urođen u velikoj mjeri i kreće se od .85-.90. Ako su ograničene kognitivne sposobnosti pojedinca-grupe, to je na nižem nivo trenažni proces. G-faktor sačinjavaju tri primarna kognitivna faktora-prvog reda: a) faktor perceptivnog rezonovanja (opažanje, uočavanje, pamćenje) b) faktor simboličkog rezonovanja c) faktor edukacije
Najveći razvoj G-faktora je do 7 godine pod uslovom da se u trenažnom procesu koriste razne vježbe gdje će djeca da rješavaju razne kognitivne zadatke. Svoj maksimum dostiže oko 16 godine.

                                                                                                                              Slike izvor Google.ba


Sportski trening

Riječ sport potiče od latinske riječi disportare-raznositi, disportus-raznošenje, na engleskom riječ sport znači - igra, šala, provod u prirodi, odnosno podrazumijeva sve one vježbe za koj je potrebna hrabrost, okretnost, snaga, brzina, izdržljivost.
Priprema tijela vježbanjem kako bi se postigao veći stepen psiho-motoričkih sposobnosti se označava kao trening.

U širem smislu sportski trening podrazumijeva planski i kontrolisan proces pripreme sportista za visoka i maksimalna sportska dostignuća, a u užem smislu on predstavlja fizičku, tehničku, taktičku, teorijsku i psihološku pripremu sportista koja se postiže visoko organizovanim sistemom sportske pripreme i visokim opterećenjima. (Matvejev)

Sportski trening  je kompleksan pedagoški proces. On se konkretizuje u organizovanom sportskom vježbanju koje se ponavlja u takvom ekstenzitetu i intenzitetu da osigurava progresivan porast opterećenja koji aktivira fiziološke procese kompenzacije i super-kompenzacije u organizmu. Time se postiže razvoj funkcionalnih, motoričkih, tehničkih, taktičkih i psihičkih kapaciteta sportiste koji se odražavaju u poboljšanju i stabilizaciji takmičarskih rezultata.(Karlo Vittori)


Suština sportskog treninga bez obzira na različite prilaze određenju pojma i različite definicije, je da uvek: 
1. predstavlja specifičnu vrstu mentalnog i fizičkog rada, 
2. sprovodi se sistematično, 
3. planiran je i programiran, 
4. izaziva adaptacione promene,
5. predstavlja dugoročan proces sportske specijalizacije, 
6. predstavlja delatnost kojom se upravlja pomoću specifičnih sredstava, metoda i opterećenja, 
7. sprovodi se i iznad graničnih opterećenja pri kojima se savladavaju maksimalni fizički i umni napori, 
8. usmeren je na maksimiziranje sposobnosti u skladu sa dispozicijama i uslovima u kojima se izvodi.

U procesu pripreme i programiranja sportskog treninga kako bi ostvarili optimalan razvoj sportiste moramo poštovati principe i zakonitosti sportskog treninga.



                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   
 Osnovno principi sportskog treninga      su:                                                     
1. aktivno učešće sportiste 2. višestrana priprema 3. specijalizacija 4. individualizacija
5. progresivno opterećenje.

Zakonitosti sportskog treninga su sledeće:
1. adaptivnost 2. usmjerenost 3. kontinuiranost
4.cikličnost

Višestrana bazična priprema doprinosi optimalnom razvoju sportiste, dok prerana specijalizacija dovodi u kasnijem periodu do negativnih efekata na razvoj  sportiste.

Rana specijalizacija izaziva sledeće efekte u razvoju sportiste:
1. brzo povećanje sposobnosti 2. najbolje krajnje sposobnosti postižu se već sa 16 godina
3. izaziva brzu adaptaciju i samim tim iscrpljivanje potencijala 4. sa 18 godina većina mladih sportista "sagori" i prekida sa bavljenjem sportom 5. konstantne povrede zbog forsirane adaptacije 6. nepostojanje sposobnosti za takmičenje - neodrživost sportske forme u dužem periodu 7. apsolutni maksimalni rezultat znatno niži i neodrživ

Freddy Adu (02.07.1989. SAD) je primejer jednog od tih igrača koji su svoj vrh rano dostigli, a najmlađi je profesionalac u istororiji američkog sporta, koja je duža od 100 godina. Benfika je uspjela da ga dovede u svoj tim, kao 18-ogodišnjaka, reprezentativca SAD i nosioca igre dotadašnjeg kluba. Međutim, očekivanja sa kojim je doveden u Benfiku nisu ispunjena, tako da je za 4 godine igranja samo 11 utakmica i 2 gola upisao u svoju biografiju. Pošto su bila velika očekivanja, klub je imao mnogo strpljenja pa ga je pos    uđivao drugim klubovima. Tako da je u kratkom vremenu promijenio 10 klubova u 8 raznih država!!!

Višestrana priprema-program izaziva sledeće efekte u razvoju sportiste:
1. sporiji razvoj sportise 2. najbolji rezultati su posle 18 godine kada sportista dostiže svoju fiziološku i psihološku zrelost 3. ostvaruju se uslovi za dugu sportsku karijeru 4. mali broj povreda 5. dugotrajna sposobnost za takmičenje 6. visoki sportski rezultati koji se mogu ponoviti
Miroslav Klose (09.06.1978, Njemačka) je igrao za njemačkog petoligaša Homburg i radio na građevini, sa 21 god. je potpisao prvi profesionalni ugovor. 

Od 2001 do 2014 odigrao je 137 utakmica za reprezentaciju Njemačke i postigao 71 gol. Postao je najbolji strijelac u istoriji Svjetskih prvenstava!!!

Možda još jedan bolji primjer je italijanski napadač Luka Toni (26.05.1977) u 26.god. je prvi profesionalni ugovor potpisao sa timom iz Serije A - Palermom, a posle toga

 je nastupao za Fiorentinu, Bajern i Juventus, naravno i za italijansku reprezentaciju je odigrao 47 utakmica i postigao 16 golova.

                                                                                        (Slike izvor: Google.ba)